Григорий Жаткович

Григорий Жаткович

Григорий Игнатий Жаткович, Григорий Жаткович, (русин. Ґриґорий Жаткович, словацкий Grigorij Žatkovič; родился 2 декабря 1886 года в селе Голубиное сейчас Свалявский район Закарпатья) - умер 26 марта 1967 года в Питсбурге Пенсильвания, США), карпаторусинский государственный и общественный деятель, доктор права адвокат, журналист. Первый губернатор Подкарпатской Руси в составе Чехословакии (1919-1921 гг.), Один из лидеров Карпаторусинской эмиграции в Америцьком Крае.


В пятилетнем возраста с своей семьей переселился в США. Его отец, Павел Жаткович был издателем и издавал в США газету «Американськый Русинськый Вестник». Начальное и среднее образование получил в школах Питтсбурга и Нью-Йорка, юридическое в Пенсильванском университете (Филадельфия).

Был активным деятелем Американской народной рады финно-русинов, которая добивалась для русинов автономии. Возґлавив делегацию американских русинов на родине, помогал создавать Русский клуб в Ужгороде (март 1919 года).

В авґусте 1919 года был назначены чехословацкими властями президентом Директории Подкарпатской Руси, первого правительства автономной Карпатской Руси, а в апреле 1920 года стал першым губернатором края. В марте 1921 года подал в отставку в знак протеста против политики чехословацкой власти, которая не соглашалась предоставить Подкарпатской Руси полную автономию, и вернулся в США.

В период Второй мирового войны, когда территория Подкарпатской Руси была анексирована Венгрией, издавал газету «Подкарпатиць» (1941-1943гг.), в которой активно пропагандировал идею о включенных Подкарпатя в состав Чехословакии., Портрет работы известного художника Василия Скакандия.


Григорій Игнатій Жаткович, Григорь Жаткович, (русин. Ґріґорій Жатковіч, словацк Grigorij Žatkovič; уродився 2 децембра 1886 года у селі Голубиноє ныні Свалявськый район Закарпатя) — умер 26 марта 1967года у Піттсбургови Пенсільванія, США), карпаторусинськый государственный і общественный діятель, доктор права, адвокат, новинарь. Першый ґубернатор Подкарпатської Русі у составі Чехословакії (1919—1921гг.), один из лідерув карпаторусинської еміґрації у Амеріцькому крайови.



У пятилітньому возрасті из свойов файтов переселился у США. Його отиц, Павло Жаткович быв новинарьом і іздавав у США ґазету «Американськый Русинськый Вістник». Начальноє і серидньоє образованіє получив у ошколах Піттсбурга і Нью-Йорка, юридичеськоє у Пенсільванськум университеті (Філадельфія).



Быв активным діятельом Американської народної рады угро-русинов, що добивалася для русинов автономії. Возґлавив делеґацію американськых русинов на отцюзнину, помагав создавати Руськый клуб у Ужгороді (март 1919 года).



У авґустови 1919 года быв назначеный чехословацькыми властями президентом Директорії Подкарпатської Русі, першого правительства автономної Карпатської Русі, а в апрільови 1920 года став першым ґубернатором края. У мартови 1921 года подав у одставку в знак протеста впротив політики чехословацької власти, котрі не соглашалися предоставити Подкарпатськуй Русі повну автономію, і вернувся у США.



У період Другої мирової войны, коли територія Подкарпатської Русі была анексірована Мадярщинов, іздавав ґазету «Подкарпатиць» (1941—1943гг.), у якуй активно пропоговав ідею про включеня Подкарпатя у состав Чехословакії., портрет робота знаного маляра Василія Скакандія.